אחת ההטבות הנחשקות ביותר בעבור עובדים הוא כמובן רכב חברה צמוד. אם אתם מעסיקים אשר מתלבטים בשאלה האם זה באמת משתלם, הגעתם בדיוק למקום הנכון. במדריך זה נציג את היתרונות והחסרונות, כך שתוכלו לקבל החלטה נבונה.

רכב חברה: זינוק במספר המעסיקים שמחליטים להעניק רכב חברה לעובדים

אחת המגמות המסקרנות של השנים האחרונות נוגעת לתנאי העבודה של עובדים. אם בעבר עובדים הסתפקו בימי כיף ובמתנות לחגים, כיום חברות רוצות להעניק לעובדים תנאים טובים יותר שיכולים לא רק לסייע לתפוקה אלא גם לחיזוק הנאמנות. אחת ההטבות המשמעותיות שאותן ניתן להעניק לעובד הוא כמובן רכב חברה שנחשב לסמל סטטוס נחשק בעבור כל עובד. למעשה, היום דרך חברות הליסינג ניתן לקבל רכבים חדישים ואפילו חסכוניים אותם ניתן יהיה להעניק לעובדים, בהתאם לטיב העבודה. מדובר בפרמטר מהותי מאוד בעבור מעסיקים שעובדיהם נדרשים לצאת עם הרכב לצורך פגישות עבודה שוטפות כמו גם לצורך תפעול העסק, ועל כן מדובר במסלול שיכול בהחלט לספק לכם כמעסיקים אפשרות לספק לעובדים הטבה משמעותית אך גם להוביל לחיסכון משמעותי בעלויות התחבורה, בשל העובדה כי ניתן לקבל הטבות מס בעקבות שימוש ברכב חברה כמו גם לבחון באופן קבוע את אופי השימוש ברכב, דרך מערכות מתקדמות של חברות הליסינג שמספקות לכם כמעסיקים דו"ח מקיף בנוגע להיקף השימוש ברכב, עלויות הדלק ועוד. מסלול ליסינג הוא משתלם במיוחד הן בשל תנאי המימון הנוחים והן בשל העובדה כי ניתן להחליף את צי הרכבים באופן קבוע, בהתאם לצרכים המשתנים. עם זאת, צריך לקחת בחשבון את העלויות הכספיות השוטפות שכוללות בין היתר גם היבטי ביטוח ומיסוי, ועל כן היכנס  למידע נוסף בנושא השכרת רכב לעסק בכדי לקבל ידע ששווה למעסיקים לא מעט כסף.

מהן העלויות השוטפות של אחזקת צי רכב חברה?

במידה ובחרתם במסלול ליסינג תפעולי לטובת הקמה של ציי רכב לחברה, העובדים שלכם יידרשו לשלם מס בשווי של 2.48% משווי הרכב ע"פ המחירון המעודכן. בחלק מהמקרים מעסיקים בוחרים לגלם את שווי הרכב הצמוד, אולם רק מעטים מהעובדים זוכים לכך ולרוב מדובר בבכירים בחברה ולא בעובדים זוטרים. החלטה על גילום של שווי המס צריכה להתבצע בליווי של רואה החשבון של החברה, מתוך מטרה להבין האם אכן משתלם לגלם זאת בחוזה העבודה אל מול העובד, ובמידה וכן באילו תנאים. שימו לב כי נקודת האיזון לבדיקת כדאיות השכרת רכבים לטובת עובדי החברה חשובה מאוד, וזאת בשל העובדה כי ישנן הוצאות דלק שוטפות עליהם נדרש לשלם ויכולות להגיע לאלפי שקלים מדי חודש, תלוי במרחק אותו מבצע העובד עם הרכב. לרוב, נקודת האיזון האידיאלית היא יותר מ 20 אלף קילומטר בשנה, בכדי להבטיח כי ההשקעה הכלכלית אכן משתלמת לטווח הרחוק.

רכב חברה: האם זה משתלם למעסיק ולעובד?

עלויות אחזקת רכב

נוסף לכך, יש לקחת בחשבון גם את עלויות ביטוח הרכב – רוב חברות הרכב מספקות במסגרת השירות ביטוח רכב כולל צד ג' וכן עלויות אחזקה שנתית, ועל כן רצוי מאוד לבצע סקר השוואת מחירים מקיף בין חברות הליסינג ולבחור בחברה שמציעה את התנאים הטובים ביותר בעבור הצרכים השוטפים של החברה. שימו לב כי אתם כמעסיקים יכולים לקבל החזר מס בעבור החזר נסיעות כמו גם אחזקת רכב, בגובה של אלפי שקלים. על כן, התייעצות עם רואה חשבון טרם חתימת החוזה וכן קבלת אסמכתאות הינה הכרחית לצורך קבלת החזר בתום השנה.

לסיכום, רכב חברה הינו סמל סטאטוס נחשק מאוד אך גם בעל יתרונות רבים מבחינתכם כמעסיקים: תחזוקה שוטפת המתבצעת דרך חברת הרכבים, אפשרות לקבלת רכב חלופי ועוד. אולם, ע"פ מחקר שנערך לאחרונה עלה כי במדינת ישראל משלמים מס שווי בערך כפול מאשר במדינות אחרות באירופה, כאשר הגבייה של רשות המיסים כתוצאה מאחזקה של רכב חברה הגיעה רק בשנה האחרונה לשני מיליארד דולר. מאחר וכיום ישנם פתרונות טכנולוגיים המאפשרים לקבל שליטה על אופי השימוש ברכב, ניתן לנצל את הקדמה הטכנולוגית כמו גם את תנאי המימון המשתלמים לצורך עסקה משתלמת לטווח הרחוק הן בעבורכם כמעסיקים ובוודאי בעבור העובדים שמשתמשים ברכב לצרכי עבודה בלבד.