עסקים עומדים באופן שגרתי בפני אינספור משברים, קטנים כגדולים. בחלק ניכר ממשברים אלה אם לא בכולם, המחשוב נוטל חלק מסוים. לעתים מרכזי. עסקים שמטפלים בנושא זה באופן חכם ושיטתי, עובדים עם "תכנית התאוששות מאסון". אלה כמה דברים שכדאי לדעת עליהן:

פתרון מלא

משברים בעסקים הם באופן מובן דבר שמחייב טיפול רציני ביותר ושחשוב להיערך להם ככל הניתן מראש. פירוש הדבר, שיש לתכנן וגם לגבש פתרונות מעשיים, באופן מלא ככל הניתן מראש. מסייעים בכך שירותי עזר שונים (למשל אלה שמוצעים באתר https://www.gns.co.il/), מומחים שמתמחים בכך, מתודולוגיות שונות שפותחו לנושא זה עם השנים,  best practicesמבעלי ניסיון, Templates מוכנים לחסכון בזמן ועוד. כך שכל הדרוש זמין, לעסק שרוצה להיות מוכן כהלכה ואפילו בדמות שירותי ענן קלים לשימוש.

לדעת מה לעשות

Disaster Recovery Plan מתייחסת לצעדים המעשיים, שיש לנקוט במצבי חירום ספציפיים. היא מסייעת להתאושש מה"אסון" בו מדובר ולהחזיר מערכות עסקיות חיוניות לתפקוד במהירות או אף למנוע פגיעה בתפקודן. מטרות אלה עשויות להיות מושגות באמצעות גישות שונות. למשל באמצעות הגנה על מערכת שעומדת להיפגע, תיקון מהיר של מערכת שנפגעה או מעבר למערכת חלופית.

היתרון בחירום ובשוטף

מאחר שהדברים כתובים וגם תורגלו לפני מקרה האסון, הפעילות שתבוצע תהיה החלטית ומהירה יחסית. מצבי חירום אינם זמן טוב לדיונים, ויכוחים וניסיונות. כמובן, מצבי חירום גם מביאים בהכרח לצורך, להתמודד עם נסיבות שלא צפינו מראש. כידוע, "כל תכנית היא בסיס לשינויים". וכך, גם במצבים יוצאי דופן, תכנית התאוששות מאסון קיימת, מהווה נקודת מוצא חשובה להתמודדות יעילה ולהתאוששות. באופן שוטף, עצם העבודה עם תכניות מסודרות למקרי חירום, מקדמת אצל עובדים ומנהלים גישה שיטתית לטיפול בתקלות ובכשלים.

כל מה שצריך לדעת על תכנית התאוששות מאסון-

הקונטקסט העסקי

תכנית התאוששות מאסון היא חלק מאוסף תכניות לנושא זה. הן בעצמן, חלק מתכנוני ההמשכיות העסקית (BCP – Business Continuity Plan) של העסק. היחס בין שני המושגים פשוט: "התאוששות מאסון" באופן יעיל, מסייעת להבטיח "המשכיות עסקית".  כמובן, כל עסק מגדיר לעצמו, מה חיוני מבחינתו ובמה הוא יתמקד במצבי החירום. בפרספקטיבה הרחבה ביותר, כל זאת הוא חלק מהנושא החשוב של ניהול סיכונים והתמודדות עם אתגרים טכנולוגיים שילוו אותנו בכל זמן.

תהליך מתמשך ומשתפר

נושא ההתאוששות מאסון הוא למעשה תהליך שעובר שיפורים מתמידים. הוא מתחיל מתכנונים אסטרטגיים, שמהם נגזרים תכנונים מעשיים. את התכנונים האלה יש לבדוק בשטח ולוודא שהם ישימים ויעילים. לאחר בדיקתם ושיפורם, צריך להתחיל באופן שיטתי להדריך עובדים בנידון ולתרגל אותם. אם וכאשר מתרחשים מקרי חירום עסקיים רלוונטיים, צריך להתבצע בעקבותיהם תהליך של הסקת מסקנות ולאחריו שיפור התכניות. כך הופכים לימונים ללימונדה ורואים שיפור מתמיד.

לסיכום

חיוני לכל עסק, להכיר את נושא תכניות ההתאוששות מאסון. כמו כן, מומלץ להם לעשות שימוש בשירותי העזר שמוצעים לנושא זה.