טכנולוגיות עתידניות

בעשרות השנים האחרונות, ראינו התפתחויות אינסופיות ודרמטיות בטכנולוגיה. התפתחויות אלה, מתחילות מרעיונות ונסיונות ראשוניים שעשויים להיות מרשימים ומבטיחים למדי. עם זאת, בדרך כלל לוקח זמן רב להגיע מרעיון מבריק למוצר פועל, בטוח ובמחיר שרלוונטי לקהל המשתמשים המיועד. אלה חמש דוגמאות לטכנולוגיות מעניינות, שחושבים עליהן כבר היום ואולי בעתיד נראה בשימוש רחב:

צגים גמישים

צגים הם חלק מאינספור מכשירי חשמל כיום וכמובן גם חלק מסמארטפונים, מחשבים ומכשירי טלביזיה. אלא שיש להם חסרון אחד גדול – הם קשיחים. אי אפשר לקפל אותם לשם ניידות משופרת. אי אפשר לכופף אותם כך שאנשים שונים שיושבים מסביב, יוכלו לראות את התמונה כל אחד מהכיוון שלו. אי אפשר לגלגל אותם לצינור ולחבר לתיק גב כמו מזרון שטח. למעשה – אפשר! עובדים על זה וסביר מאוד שהרעיון יהפוך בעתיד ליותר זול ושימושי.

אספקת חשמל אלחוטית

שידורים אלחוטיים מסוגים שונים, הם כיום עניין רגיל. למרות זאת, אספקת חשמל עדיין מתבצעת דרך חוטים. למה? הרעיון לעשות זאת באופן אלחוטי אינו חדש, אבל עדיין נמצא בפיתוח. יש לכך כמה פתרונות מוקדמים שזמינים לצרכנים, אבל כללית, ברור שטכנולוגיה זו עוד לא נמצאת בשימוש נרחב.

שלד חיצוני

כואב לכם הגב מהרמת חפצים כבדים? אין לכם כוח להעברת הדירה הקרובה? למה שלא תיקנו "שלד חיצוני" שיעזור לכם? למה לא? כי זה עדיין יקר מאוד ונמצא בחיתוליו. powered exoskeleton הוא מעין מכשיר לביש, שגופכם בעצם ממוקם בתוכו והוא מגביר אם ניתן לומר, כל תנועה שאתם עושים. אם ניגשתם למשל לחפץ כבד בכדי להרימו, התפיסה תתבצע עם זרועות ה"שלד" והמנועים שלו יסייעו להרים את החפץ בקלות.

zero-energy building

אחד החזונות היפים של אדריכלים לעתיד, הוא בניין שלא צורך אנרגיה חיצונית. משמע – בניין שכל האנרגיה שדייריו צריכים, מופק על ידיו. כולנו מכירים גרסה בסיסית של רעיון כזה – קולטי שמש על הגגות, שמנצלים את אנרגיית השמש בחינם. זו התחלה מצויינת, אבל עדיין רחוקה ממתן מענה מלא. מסתבר שיש עוד אפשרויות לניצול אנרגיית הסביבה – למשל אנרגיית הרוח. במקביל, בניינים מתוחכמים כאלה ינהלו את השימוש באנרגיה באופן חסכוני ומתוחכם במיוחד.

המכונית המעופפת

השארנו לסוף את אחד הרעיונות היותר "מעופפים" – המכונית האישית המעופפת. זאת, מאחר שהגשמתו תלויה לא רק בהיבט הטכנולוגי, אלא גם בהיבטים רבים אחרים, של חוק ובטיחות. שילוב של מכונית ומטוס נמצא בפיתוח מזה שנים רבות ולמעשה היו וישנם לגביו כבר אינספור דגמים. החזון לעתיד, הוא להגיע לדגם במחיר שווה לכל נפש, אבל שעדיין יהיה בטיחותי (ודרישות הבטיחות בתחום התעופה גבוהות ביותר).

לסיכום

אלה היו חמש דוגמאות בלבד, אבל סביר שהמחשנו את המסר: יש למה לצפות.