פורטוגל

כאשר מדובר על הזדמנויות עסקיות, החוכמה היא למצוא את אלו שנשמעות מעט חדש, מעט מוזר, כאלו שלא מדברים עליהן בכל מקום. בעולם ההייטק אנו רגילים לראות תנועה מהירה של חברות ואנשים ממקום למקום. עובדים עושים רילוקיישנים באופן די שגרתי. הם עוברים למקומות אשר משלמים יותר או שי בהם הטבות כאלו או אחרות כולל הטבות מיסים. חברות עסקיות בעולם ההייטק יכולות גם הן לנוע באופן קל ממקום למקום. בדרך כלל, חברות הייטק יחפשו שלושה דברים: כוח אדם מיומן, מיסים נמוכים וסביבה עסקית תומכת באופן כללי. שלושת הדברים הללו מתקיימים ביעד שאולי יפתיע רבים מכם – פורטוגל. מי שמכיר את המדינה יתר לעומק, בוודאי אינו מתפלא על הדברים. פורטוגל עוברת שינויים מהירים ויוצרת הזדמנויות רבות ששווה להכיר בתור יזמי הייטק.

השינויים בפורטוגל

המדינה עוברת רפורמות גדולות שבאות לתקן ולשקם את הכלכלה לאחר המשברים הגדולים. הביטוי הכי חד לדברים הוא במילים של מאריו וז, מנכ"ל וודאפון, קונגלומרט התקשורת הידוע. הוא אמר שפורטוגל היא הדבר הכי קרוב שיש באירופה לעמק הסיליקון. עדויות חזקות נוספות אנחנו מוצאים בחברות ידועות וחשובות אחרות אשר מגיעות לפורטוגל למשל מרצדס או יורונקסט.

פורטוגל מציעה לא רק הטבות לחברות עסקיות, אלא שלל הצעות גם לאנשים פרטיים. היא מציעה תהליכים מזורזים לקבלת תושבות, בהם ניגע בהמשך כמו גם אפשרות אזרוח ליהודים צאצאי גירוש ספרד. בשביל לבדוק זכאות ואפשרות למיצויה, רצוי לפנות לעורך דין אזרחות פורטוגלית אשר ידע לתת לכם תשובות באופן ברור ומהיר.

תמריצים ויתרונות להשעות הייטק בפורטוגל

התמריצים העסקיים בפורטוגל כוללים הטבות מס למי שמשקיע בחברה אשר מעסיקה עובדים. המס הרגיל במדינה הוא 24 אחוז לחברות כאשר ממנו תקבלו הנחות מאד משמעותיות תלוי בגובה ההשקעה והסוג שלה.

חברות הייטק ייהנו מעובדים מיומנים בתחומים שונים וברמות שכר נמוכות מאלו המקובלות במקומות אחרים באירופה וישראל. אל כל זאת הוסיפו תשתיות טובות ברוב המקרים וגם מערכות שלטון של מדינה מערב אירופאית. מערכת הבריאות היא ברמה טובה ומערכת המשפט מהירה יחסית בעניינים מסחריים.

ליחידים קיימות הטבות שונות בהתאם לסיטואציה. מי שמגיע לפורטוגל בתור יחיד, יוכל לזכות מהנחה משמעותית על מיסים למשך 10 שנים קדימה. ההנחה כוללת מיסוי אחיד של 20 אחוז על הכנסתו בפורטוגל כמו גם פטור מלא על כל הכנסה אשר מקורה מחוץ לפורטוגל.

סטארטאפיסטים שמקימים סטארטאפ משלהם זוכים לוויזה בהליך מהיר בהתאם לתכנית העסקית שלהם. ויזה למדינה ניתן להשיג גם על ידי השקעה של כמיליון אירו או הקמת עסק אשר מעסיק עובדים מקומיים. בוויזה הניתנת אפשר להשתמש בכדי לגור בכל מדינות האיחוד האירופי. קיימים תמריצים נקודתיים נוספים הן ברמה של תכניות של האיחוד האירופי והן תכניות מקומיות המקבילות ל'מדען הראשי' בישראל. תכניות אלו תלויות בסוג היוזמה העסקית כאשר יש יתרון ברור ליוזמות הייטק שונות הן בפיתוח תוכנה והן בחומרה.

 

פורטוגל הולכת ונהיית המקום החם הבא וזה הזמן לחשוב ברצינות על מהלכים עסקיים או אישיים אשר ינצלו את ההטבות וההזדמנות. מעבר לכל ההטבות הללו, מדובר במדינה עם אקלים נוח ושמשי ברוב ימות השנה. האנשים בפורטוגל הם בדרך כלל מסבירי פנים. התרבות העשירה, האוכל הטוב והנופים הקסומים הופכים את המקום לאידיאלי למגורים ולעבודה. כרגע, יש בפורטוגל הזדמנויות רבות שאינן ממומשות. יש לצפות שככל שהמן יעבור, המדינה תתעשר ויתרחשו בה תהליכים אשר מוכרים לנו ממדינות רבות בהן כוח הקניה עלה, איכות החיים עלתה ואיתו גם עלות כוח העבודה. עכשיו זה הזמן הנכון להכניס רגל למדינה ולהרוויח.