השירות בצה"ל מהווה עבור רבים פתח למגוון עיסוקים באזרחות. כך גם לגבי השתלבות במשרות השונות שבעולם ההייטק. מה כדאי ומומלץ לדעת על כך? אלה כמה נקודות מפתח:

לקראת גיוס

ישנה חשיבות לא קטנה להכנה לקראת הגיוס. מי שמעוניינים להתגייס ליחידות קרביות, משקיעים בהכנה מהיבטים כמו כושר גופני והכנה מנטאלית, עד כדי התמקדות במאפיינים של יחידות ספציפיות שאליהן הם רוצים להגיע. באופן דומה, גם למי שמעוניין להגיע ליחידות טכנולוגיות כדאי להיערך. לימודים טכנולוגיים מתאימים בתיכון, יילקחו בחשבון בגיוס לצבא וגם יספקו לכם ידע שימושי שיקל בקורסים בצבא. מתמטיקה ופיזיקה, הם דוגמאות למקצועות לימוד כלליים, שבהם רצוי ללמוד כמה שיותר יחידות וכמובן, להוציא ציונים גבוהים ככל הניתן. יש את הנושא של עתודה טכנולוגית ובכלל, מומלץ להיות ערים להתפתחויות שונות בתחום זה, מאחר שמדי פעם נפתחות הזדמנויות מעניינות. לדוגמה: תכנית ממר”ם לתלמידי העל יסודי, לקראת קבלה ליחידה. מעבר לכך, ניתן וכדאי כמובן להעשיר את הידע והניסיון שלכם לקראת הגיוס, באופן יזום ועצמאי. ניתן למשל להיערך לקראת המבחנים הפסיכוטכניים בגיוס, כולל בסיוע גופים שמציעים הכנה לכך. ניתן גם לקחת קורסים שונים דרך המחשב, בעלויות נמוכות למדי. בתחומים טכנולוגיים, יש היצע רחב מאוד של קורסים כאלה. כמובן, חשוב וכדאי גם לתרגל הכול ותוכלו ליצור פרויקטים אישיים שונים לשם כך. שליטה גבוהה באנגלית אגב, משמעותית לצריכת קורסים כאלה והיא במילא תהיה עבורכם מיומנות חשובה גם לעתיד.

רוצים להיכנס להייטק? השירות בצה"ל יוכל לקדם אתכם!

בגיוס עצמו

בלשכת הגיוס נקבע מה שמכונה ציון הדפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני), בעקבות מבחנים פסיכוטכניים. מספרית, הוא יהיה 10 עד 90 (הטוב ביותר האפשרי). למידע על כל ציוני הדפ"ר לחצו כאן. השיבוץ לתפקיד ייקבע בהתחשב בציון הקב"א, אשר מבוסס על כמה פרמטרים, כולל ציון הדפ"ר, ראיון אישי והשכלה קודמת. לבסוף, הקב"א מתבטא מספרית כציון שנע בין 41 (הנמוך ביותר) לבין 56 (הכי גבוה).

תוך כדי השירות

ההכשרה והניסיון בצה"ל, כמובן יכניסו אתכם לעניינים. הדבר יתבטא בהכשרות כלליות, אבל גם ובעיקר בתחומים ספציפיים שבהם תתמקדו ותתמחו. בהמשך, עשוי להיות מדובר על סיוע של הצבא בלימודים אקדמיים (תואר ראשון). מדובר בעושר אפשרויות רחב ביותר, מאחר שהיקף היחידות הטכנולוגיות בצה"ל רחב מאוד ובכל יחידה ישנם תפקידים רבים מאוד. אם ניקח כדוגמה את אחת היחידות הידועות ביותר – ממר"ם (מרכז מחשבים ומערכות מידע), הרי שמדובר על יחידת ענק מבחינת היקף כוח האדם שלה. כמו כן, הטכנולוגיה עצמה בצה"ל היא בין המתקדמות ביותר שיש. בחיל דוגמת מודיעין, מדובר פעמים רבות בתפקידים שבהם עוסקים בטכנולוגיות פורצות דרך וביוזמות חדשניות וייחודיות. השירות הטכנולוגי בצה"ל עשוי להיות כרוך בהתחייבות לשירות קבע לתקופה קצרה. אפשרות נוספת היא יציאה לקצונה, דבר אשר ישליך על תפקידים ניהוליים טכנולוגיים, הן בצה"ל והן באזרחות לאחר מכן.

אחרי השחרור מצה"ל

אם עברתם את המסלול שתיארנו כאן, מהכנה לפני הגיוס ועד לשירות בתחום טכנולוגי, תוכלו לאחר השירות לקצור את הפירות. אתם תיהנו מהמוניטין של יוצאי יחידות טכנולוגיות, למשל הביקוש הגבוה לגיוס יוצאי יחידת 8200, באופן שיסייע לכם להתקבל לעבודות טובות בתחום זה. במקום להתחיל ללא ידע וניסיון, תתחילו את דרככם המקצועית באזרחות, עם רקע שהוא משמעותי מאוד עבור מעסיקים פוטנציאליים. רקע זה עשוי לכלול גם ניסיון בתחומים משלימים כמו הדרכה, אשר ירחיב את האפשרויות שעומדות בפניכם.

לסיכום

לכל מי שרוצה להיכנס בעתיד לתחום ההייטק או לשרת בצבא בתחום זה, כדאי להיערך כפי שפירטנו, לשם הכנה מתאימה לשירות הצבאי.