מנעול חכם

בניה כיום הוא תחום שמשלב יותר ויותר טכנולוגיה חדש. אם בעבר לא ביו כמעט רכיבי אלקטרוניקה ותקשורת בבית, כיום אנחנו כבר מדברים על בתים חכמים בהם יש מערכות שליטה על אלמנטים שונים: חלונות, תשתיות, תאורה, מיזוג אוויר וגם מנעולים. בחירה של כל רכיב במערכת יכולה להיות מעט מורכבת מפני שיש הרבה משתנים לחשוב עליהם. במאמר הזה נעבור על מנעולים חכמים לבית, איך נבחר את המתאימים לנו ועל מה לשים דגש מיוחד.

עולם המנעולים החכמים

לפני שאנחנו בוחרים מנעול חכם, צריך להבין את השימוש בדלת בה הוא יוצב. אם מדובר בדירה עם יציאה וכניסה אחת, זה די מובן מה השימוש. בבתים פרטיים גדולים, יכולות להיות כבר כמה דלתות: ראשית, אחורית, יציאה למוסך, יציאה לבריכה וכו'. לאחר שהבנו את השימוש העתידי, ננסה להתאים לו את המוצר המושלם. יש כמה סוגים של מנעול חכם כאשר הם נבדלים האחד מהשני באופן הנעילה ובאופן בו אנחנו מפעילים אותם. בואו נסקור את הסוגים השונים ונבין טוב יותר מהן המעלות של כל סוג:

מנעולי טביעת אצבע

אלו מנעולים המופעלים על ידי טביעת אצבע של המשתמשים השונים שהוגדרו מראש. היתרון הגדול שלהם הוא שלא צריך לקחת מפתח או טלפון נייד כאשר יוצאים מהבית. ניתן ללכת ברגל אל הים רק עם כפכפים ומגבת ללא חשש שנאבד משהו. טביעת האצבע היא ייחודית לכל אדם ולכן אלו גם מנעולים בטוחים מאד.

מנעולים המופעלים על ידי פקודה קולית

כאן אנחנו כבר מדברים על טכנולוגיה יותר מתקדמת, של זיהוי קולי. מנעול כזה יזהה את האנשים הספציפיים שהוגדרו. זה כמובן מנעול מאד נוח, אפילו יותר נוח ממנעול טביעת אצבע. החסרונות שלו הם מחיר מעט יקר יותר שנובע מהצורך לשלב רכיבים וטכנולוגיה מורכבת יותר. יש כאלו שיטענו שמנעולים כאלו אינם בטוחים כמו מנעולים מקבילים למרות שהיצרנים כמובן לא מאשרים זאת.

מנעולים מופעלי אפליקציה

אלו מנעולים המחוברים לאפליקציית הבית החכם. בכדי לפתוח אותם אנחנו צריכים כמובן מכשיר חכם המכיל את האפליקציה. היתרון הוא שאותה אפליקציה יכולה לנהל לא רק את המנעול הספציפי הזה, אלא עוד אספקטים של בטחון הבית כמו מצלמות או אזעקה כמו גם פתחים אחרים.

נקודות נוספות שיש לתת עליהן את הדעת כוללות את החיבור לחשמל. קיימים מנעולים שעובדים על סוללה או לפחות מגובים באחת. אלו מנעולים שיכולים לתפקד גם בהפסקות חשמל ממושכות ואפילו להיות מחוברים לאפליקציה שעובדת על מחשב שגם הוא נתמך סוללה.

חשוב לציין כי יש מנעולים שונים שמציעים קומבינציה של חלק מהתכונות הנזכרות לעיל, למשל טביעות אצבע וחיבור לאפליקציה. כך אתם למשעה נהנים מכל העולמות. חשוב לדעת שיש מי שלא מאד מתחבר לטכנולוגיות חדשות כאלו, או אפילו רוצה להיות בטוח שהמנעול יעבוד בשעת חירום. לפיכך קיימים מנעולים המשלבים גם יכולת לפתוח אותם עם מפתח רגיל לחלוטין. אלו יכולים להיות אידאלים לאנשים יותר מבוגרים למשל שלא רוצים שינוי גדול בבית שלהם.

חיבור למערכות בית חכם

הבונוס הגדול במנעול חכם הוא היכולת שלו להתחבר למערכת ניהול הבית. ניתן לקבל למשל תיעוד של פתיחת וסגירת המנעול וכך להגביר את הבטיחות בבית. מנעול שכזה יכול להתחבר לסקריפטים שונים שמנהלים את המערכות בזמן חירום, למשל בזמן פריצה או חשד לפריצה. החיבור למערכת הבית החכם גם תאפשר לכם לתכנת את אפשרויות פתיחת המנעול לפי צרכים משתנים למשל מול עובדי משק בית או אורחים הנמצאים ביחידת דיור למשל.