פאנלים סולאריים

שימוש בשמש ליצירת אנרגיה הוא לא דבר חדש כאן בישראל. דודי שמש המחממים מים נפוצים אצלנו כבר עשרות רבות של שנים. בשנים האחרונות, עבר תחום האנרגיה מהשמש מהפכה. כיום ניתן לייצר חשמל מאנרגית השמש גם כלקוחות פרטיים כאשר עלויות ההתקנה אינן גבוהות כמו שהיו. את החשמל ניתן לצרוך באופן מקומי או למכור לחברת החשמל. למעשה יש לנו כאן אפשרות לקבל כסף על ההשקעה שלנו ובנוסף לעזור לאיכות הסביבה ולהפחתה של זיהום אוויר תוך שימוש באנרגיה ירוקה. במאמר הזה נציג לכם את התחום, את ההזדמנויות שהוא מציע לכם וגם את ההתלבטויות השונות בקשר אליו.

מערכת סולארית – איך היא בנויה

בכדי להקים מערכת ייצור חשמל מאור השמש אנו זקוקים למשאב אחד ויחיד – שטח. כל מי שיש גג פנוי, בבית פרטי, משותף או מבנה מסחרי – יוכל להתקין עליו פאנלים סולאריים שהם לב המערכת. הם בנויים מחומר הממיר את הפוטונים, חלקיקי האור, המגיעים מהשמש לחשמל שניתן להשתמש בו. החשמל עובר דרך ממיר מיוחד המאפשר צריכה במתח של 220 וולט. את החשמל הנוסף אנחנו למעשה מחזירים לחברת החשמל אשר משלמת עליו לפי חוזה קבוע מראש. התקנה של מערכת כזאת יכולה לקחת עד מספר ימים כאשר עלות ההתקנה עצמה יכול להגיע לאלפים בודדים.

מערכת סולארית כהשקעה

למעשה, ניתן לראות בהתקנת מערכת יצור חשמל סולארית כהשקעה לכל דבר. את עלות הרכישה וההתקנה אנחנו מקבילים לסכום המושקע ואת התשלום מחברת חשמל אנחנו מצרפים לחיסכון בחשבון החשמל וזוהי למעשה התשואה. כיום ניתן להגיע לרמות של כ-8 אחוז החזר שנתי על ההשקעה. בסביבת ריבית נמוכה כפי שיש כיום וכפי שצפויה גם בעתיד, זוהי השקעה טובה. החוזה עם חברת החשמל הוא קבוע לשנים ארוכות מה שמבטיח את החזר ההשקעה. הקמת מערכת יכולה להגיע עד 150 אלף ש"ח כאשר מערכת ממוצעת תעל כ70 ש"ח. התשלום שיגיע יהיה החל מחמשת אלפים ש"ח ויותר.

הרווח הכולל ממערכת המותקנת לעשרים שנה יכול להגיע גם ל-150 ש"ח, לא סכום מבוטל.

המדינה מצידה עוזרת בתמריצים להתקנות המערכות הללו. אם פעם היה צריך לשלם ארנונה, מס שבח ולהשיג היתר בניה מלא, הרי שכיום הרגולציות השונות נעשות יותר ויותר קלות. אחת המכשלות שעדיין נותרה היא במקרה של בניין משותף. שם צריך הסכמה של כל הדיירים ולא השגת רוב.

התלבטויות שונות

מי שעדיין מתלבט עושה זאת בגלל כמה סיבות, לעיתים קרובות ללא הצדקה:

 

לסיכום, אנחנו ממליצים לכם לבדוק את ההיתכנות של התקנת מערכת סולארית על גג ביתכם. המערכות כיום הן מודרניות ואמינות וההתקנה, אם היא מבוצעת על ידי חברה אמינה, היא פשוטה מאד.