ייפוי כוח מתמשך עם עו"ד

יש מגוון רחב של תרחישים, אשר עלולים לפגוע בתפקוד עסקים, כולל סטארטאפים ובעתידם. אלה דוגמאות בולטות לתסריטים כאלה ולמה שניתן לעשות בכדי להיערך לכך מראש ולצמצם את הסיכונים:

סיכונים לאנשי מפתח – הפגיעה בפעילות

מחלה של מנכ"ל, תאונה אשר מנטרלת למשך זמן רב יכולת של איש מפתח בעסק לפעול, מוות פתאומי של יזם – כל אלה, סיכונים משמעותיים מאוד. הם אמנם לא מתרחשים בתדירות גבוהה, אך כאשר הם מתרחשים הדבר קריטי לעתיד העסק. זאת, במיוחד ככול שהעסק תלוי במספר מצומצם של עובדים (היבט משמעותי מאוד בסטארטאפים).

הפתרון הוא ייפוי כוח. במקום פתרונות שנעשים רק לאחר שינוי הנסיבות לרעה ובלחץ זמן, עדיף בהרבה לעשות מראש ייפוי כוח מתמשך. במסגרת עריכה של ייפוי כוח מתמשך עם עו"ד, מייפה הכוח יכול להגדיר הנחיות מפורטות לעתיד, לאופן בו יפעל מיופה הכוח. כאשר עושים זאת עם עורך דין שמתמחה בכך, מדובר בתהליך קצר, חד פעמי ומשתלם מאוד. בכול הנוגע לאפשרות פטירה, ישנו גם היבט הצוואות.

סיכונים לאנשי מפתח – הנזק הכספי

כשם שאנשים פרטיים עושים ביטוח חיים או ביטוח בריאות, כך גם עסקים עושים במקרים מסוימים ביטוח אנשי מפתח. ביטוח כזה, הוא פתרון אשר משלים את הצעדים שפירטנו קודם, לגבי מצבי אי כשירות לעבוד (כתוצאה ממגוון נסיבות. לא רק פטירה). הביטוח מתבטא בתשלום לעסק במקרים כאלה. גובה התשלום של העסק על הביטוח (הפרמיה) וגובה הפיצוי במקרה הצורך, נקבעים על פי מגוון ההשלכות הכספיות של מקרים כאלה.

סיכוני מידע

עסקים משתמשים בהיקפי מידע עצומים, אשר רובם נמצא כיום על גבי מחשבים. מידע זה, חשוף לסיכונים רבים. הוא עשוי להימחק בטעות או עקב תקלה, להיות משובש בכוונה על ידי האקרים, להיות מזוהם עם נוזקות ועוד. גיבוי הוא בין פתרונות העזר החשובים לכך. מדובר בפעילות אשר חשוב לעשות בכול מקרה והיא לכול הפחות מסייעת להתאושש ממקרים כאלה. עוד היבט לכך, הוא הנושא הרחב של אבטחת המחשוב. כמו כן, נהלי עבודה מסודרים חשובים ביותר. בשורה התחתונה, עסקים תלויים במידע זה באופן קריטי ולכן חיוני להשקיע בהגנתו.

סיכונים עסקיים

באופן טבעי, סוג סיכונים מרכזי לעסקים, מגיע מהסביבה העסקית עצמה. לדוגמה: סטארטאפ מפתח מוצר פורץ דרך ומגלה לבסוף שמתחרה מוצלח עקף אותו, עם הצגת מוצר דומה, טוב יותר ואולי גם זול יותר. או עסק שהתבסס באופן נרחב על טכנולוגיה מסוימת ועקב כניסת טכנולוגיה עדיפה לתחום פעילותו, הוא נאלץ להיכנס להוצאות גדולות, בכדי לשדרג ציוד. במקביל, מתחרים שהסתגלו לשינוי מוקדם יותר וטוב יותר, דוחקים אותו הצידה בשוק.

פשיעה

מעבר להאקינג, שהזכרנו בהקשר סיכונים למידע, ישנם סיכוני פשיעה נוספים לקחת בחשבון. פריצה, סחיטה, הונאות, מעילות מצד עובדים – כול אלה סיכונים שעלולים לפגוע בחברה באופן חמור, הן כספית, הן תדמיתית ועוד.

סיכונים כלליים

כול עסק פועל במיקום או מיקומים פיזיים מסוימים, אשר עלולים להיפגע בדרכים שונות. ישנם סיכוני טבע דוגמת רעידות אדמה או הצפה של המבנה בו נמצאים משרדי העסק. דוגמה נוספת, היא מגפה אשר פוגעת באוכלוסיה רחבה, כולל עובדים ומנהלים בעסק.

ניהול סיכונים

תחום ניהול הסיכונים לא חדש בעולם העסקי. מדובר בנושא מוכר היטב, אשר נחקר לעומק וכזה שניסיון רב הצטבר לגביו. עסקים רציניים מטפלים בכך על פי מתודולוגיה מסודרת ונהלים מומלצים שגובשו עם השנים. מדובר על קצה המזלג, בפעילויות יזומות דוגמת מיפוי הסיכונים, דירוג חומרתם והחלטה מה לעשות לגבי כול אחד מהם.

לסיכום

חיוני לכל עסק רציני, לטפל בנושא הסיכונים מראש ובאופן מאוד שיטתי ומסודר.