קרנות פילנתרופיות

חברות הזנק הן סוג עסקים מסוכן במיוחד. לא לחינם, בין המשקיעים בהן נמצאות מה שנקרא קרנות הון סיכון, בדגש על המילה סיכון. ואכן, לחברות ההזנק יש תלות גדולה, בכמה אלמנטים בסיסיים אשר קריטיים להצלחתן. שניים מהם, הם משאבי האנוש והמימון הראשוני. כיצד משתלבות בנושא המימון קרנות פילנתרופיות?

ללא כוונת רווח

קרנות פילנתרופיות הן קרנות אשר משקיעות בגופים שונים שלא למטרת רווח, אלא רק בכדי לסייע להם. לכן, כדאי לכול יזם אשר מחפש מקורות מימון, לדעת עוד על קרנות פילנתרופיות, במסגרת איתור מקורות כאלה. אלה יכולות להיות קרנות שהקימו אנשים פרטיים, עסקים או ארגונים שונים. כיצד הדבר משתלב, עם אפשרויות מימון אחרות?

בקונטקסט הרחב

מבחינת קרנות, עיקר המימון לחברות הזנק מגיע מקרנות הון סיכון. מעבר לכך, הוא עשוי להגיע מחממות טכנולוגיות וממשקיעים פרטיים. עם זאת, קרנות פילנתרופיות הן אפשרות נוספת, שכדאי כמובן לקחת בחשבון. קרנות כאלה נוטות להתמקד בתחומים ספציפיים מבחינת יעדי הסיוע וחלקן עשויות להציע מענקים גם לחברות הזנק. מעצם טבען, הקרנות הפילנתרופיות מסייעות בעיקר למי שלא קל להם להשיג מימון בדרכים אחרות. למשל יזמים ללא משאבים רבים משל עצמם, ללא ניסיון קודם וכאלה שאינם זכאים לסיוע משמעותי מגופים אחרים, ממשלתיים או פרטיים.

איך בוחרים את הקרן

בסופו של דבר, קרנות סיוע שונות הן אלה שבוחרות את יעדי השקעתן ולא להיפך. למעשה, לגרום לקרן כזו לבחור בכם, זו עבודה רבה ולא קלה בפני עצמה. אלא שהקרנות בוחרות יעדי השקעה, בעיקר מתוך רשימת הגורמים אשר פנו אליהן ביוזמתם. כך שעבור חברת הזנק, מדובר בבחירת רשימת קרנות מתאימות ולא קרן בודדת. מה גם, שלרוב יש על כול קרן כזו עומס פניות גדול ואין וודאות שהיא תבחר בכם. לכן כדאי לפנות לכמה קרנות במקביל. כיצד מחליטים, לאילו קרנות לפנות ולמי לתת עדיפות? ראשית, יש לוודא שאתם בכלל רלוונטיים לאותה קרן, מבחינת מטרותיה המוצהרות וסוג היוזמות בהן היא משקיעה בפועל. בדיקה יסודית עשויה לחשוף גם תנאי מיוחדים, אשר אולי יכריעו את הכף, לכאן או לכאן. למשל, קרן שמשקיעה רק בחברות הזנק אשר כבר הראו התקדמות מסוימת או קרן שמעדיפה יזמים מהפריפריה או מעיירות פיתוח.

הפנייה לקרן

בפניה לקרן פילנתרופית מציגים את עצמכם – מי אתם כיזמים ומידע על העסק שלכם (בהנחה שהוא לא חדש) או יוזמות מוצלחות קודמות ככל שהיו לכם. כמו כן, יש להציג את היעד הספציפי אשר עבורו מבקשים את הסיוע הכספי, מאחר שהסיוע איננו לשימוש כללי או ללא הגבלת זמן. בפניה לקרן, חשובה מאוד יכולתכם לשכנע. זה אומר להציג היטב, כול מידע שמבהיר את סיכויי הצלחת הרעיון ואת הרצינות שלכם כיזמים. למשל תכנית עסקית, ניתוחי שוק רלוונטיים או אבטיפוס. חשוב לזכור, שפילנתרופי עדיין לא אומר שהם מחלקים כסף ככה סתם. אם לא תשכנעו ברצינותכם ובסיכוי גבוה להצלחה, לא תקבלו את הסיוע. כמו כן, יש להגיש הכול בצורה קלה למעבר אך איכותית, אם זה טקסטים, מצגות או מידע שהפיקו עבורכם מומחים שונים. חשוב להתעמק לגבי כול קרן בנפרד, כולל לגבי מי שעומד מאחוריה – החברה או הארגון וכמובן, האנשים הספציפיים שמובילים זאת. בהמשך לכך, יש להתאים את הפנייה היטב, ספציפית לכול קרן כזו.

לסיכום

צעדיו הראשונים של סטרטאפ הם קריטיים ומחייבים תמיכה מרבית. לכן, מומלץ וחשוב, למצות את אפשרויות המימון, כולל אפשרות מיוחדות זו, של הסתייעות בקרנות פילנתרופיות.