האתגרים הטכנולוגיים

הטכנולוגיה היא כיום ללא ספק עולם מורכב מאוד. לצד התועלות הרבות שהיא מספקת לנו, יש גם לא מעט אתגרים וסיבוכים שבאים יחד איתה. אלה חמישה אתגרים טכנולוגיים בולטים, שסביר שנראה בעשור הקרוב:

עבודה מרחוק

הסגר שהגיע בעקבות משבר הקורונה, אילץ עסקים רבים להרחיב את נושא העבודה מהבית. חלק ניכר מהם כבר עסק בכך, אבל באופן מצומצם. כעת, הם נדרשו להרחיב פעילות זו במהירות. אחרים, שלא התנסו בכך בעבר, מצאו עצמם רוכשים מיומנות חדשה זו במהירות שיא. בעתיד הקרוב, אין ספק שעסקים יהיו מחושבים יותר בעבודה מרחוק וערוכים מראש, להרחבה מהירה ולא מתוכננת שלה. עם זאת, הדבר לא פשוט והוא כרוך בלא מעט אתגרים. אבטחה היא דוגמה בולטת לכך.

פרטיות

כבר כיום, האתגר לגבי פרטיות בכל הנוגע למחשוב גדול במיוחד. בעתיד הקרוב, העניין הולך כנראה להסתבך עוד יותר. ציבור הגולשים באינטרנט התרגל לגלוש בכיף, לכאן ולשם ולאשר בהינף עכבר הסכמים עם אתרים כאלה ואחרים. פרטי גולשים אלה נאספים, כדבר שבשגרה, על ידי שלל אתרים ותוכנות. אנשים נהנים מאינספור שירותים "בחינם", תוך תשלום בפרטיהם האישיים. למעשה, בפרטיותם. היקף השימוש באתרים, שירותים ואפליקציות מתרחב והוא יביא להיקף מתרחב של אתגר הפרטיות. כמובן, הדבר מתרחש גם במרחב הציבורי הפיזי, היכן שיש מצלמות אבטחה, רשויות שאוספות עלינו מידע, עסקים שונים ועוד. הטכנולוגיה מקלה עליהם לעשות זאת.

ריבוי הערוצים

פייסבוק, טוויטר, אינסטאגרם, לינקדאין, ווטסאפ, יוטיוב, טיק טוק – שיגעתם לנו את השכל! לכל סביבה ממשק המשתמש שלה, הסיבוכים והתקלות המיוחדים לה, סיסמאות שצריך לזכור (שהן כמובן שונות אצלכם לכל אתר, נכון? חשוב מאוד!). להתחבר ולהתנתק לכל שירות, לבדוק מה חדש מהר מספיק – חס וחלילה לא להפסיד שום דבר. מה יהיה? סביר שיהיה עוד מאותו דבר. האתגר, שאת תחילתו רואים כבר כיום, הוא כיצד להשתלט על הסביבות המרובות האלה שבהן אנו פועלים.

אוטומציה

ההסתמכות הגוברת על המחשוב בעסקים, מגבירה את חשיבותו מבחינת התחרות ביניהם. כתוצאה מכך, יש להם צורך מתמיד להתייעל – לעשות יותר עם פחות. אחת הגישות שמאפשרות לעשות זאת היא האוטומציה. השאלה במבט לעתיד, היא כיצד להרחיב את השימוש בה, מאחר שיש גבול ליכולת לתת למחשבים לנהל את העניינים. עם זאת, השימוש באוטומציה צפוי להתרחב – גרטנר אפילו נתנה לזה כינוי: hyperautomation. האתגר: כיצד להגיע לכך.

אתגר חיזוי העתיד

באופן פרדוקסאלי, אחד האתגרים שקל לחזות, הוא שיהיה בכלל לא קל לחזות מה יקרה הלאה. ריבוי הטכנולוגיות והחידושים מסבך עסקים לתכנן היטב ולהיערך כראוי לבאות. אתגר זה רק צפוי לגדול.

לסיכום

עשויים להיות אינספור אתגרים ורק ככל שהזמן יעבור, נדע מה באמת משמעותי ומה פחות.