לכבות אתרים בשבת

בעלי אתרים ששומרים שבת נתקלים לא פעם בסוגיית שמירת השבת באתר שלהם. יש כאן שאלות מורכבות לגבי שמירת השבת שלנו כבעלי אתר וגם החלק שיהיה לנו חלילה בחילול שבת על ידי גלישה בשבת. רבים מגיעים לפתרון של סגירת האתר בשבת ורוצים לדעת האם זה ניתן לביצוע. התשובה הקצרה היא שכן. ניתן לסגור את האתר בכל כניסת שבת ולהפעילו מחדש לאחר צאתה. באופן מעשי, צריך פשוט להפוך אותו ללא זמין ולאחר מכן להחזיר את הזמינות. הבעיה היא שיש כאן פגיעה קשה ביותר בקידום של האתר שלכם. מבחינת גוגל, אין משמעות ליום כזה או אחר. אם הוא יבצע סריקה לאתר שלכם ביום שבת והוא יהיה מושבת, אתם תפגעו מכך בדירוגים. אם גוגל יחזור על אותה הסריקה ושוב ימצא אתר מושבת, הוא ממש יעביר אותו לסוף הרשימה מכיוון שהאלגוריתם שלו בנוי כך שיראה קודן אתרים 'חיים'.

ההלכה עצמה

קיימות כבר פסיקות בנושא כאשר כל רב רואה את הדברים מעט שונה. למעשה, יש היתר לאתר אינטרנט שנמצא באוויר גם בשבת. הנימוקים הם מורכבים ורבים אבל בבסיסם העובדה שלמעשה לא מבוצעת עבירה של חילול שבת על ידי אף אחד מהגורמים. עוד נלקחת בחשבון העובדה שמי שיגלוש לאתר כבר חילל למעשה את השבת עוד קודם שהגיע לאתר שלכם. עוד מתייחסות הפסיקות לעובדה של'כיבוי' אתר בשבת יש משמעות של פגיעה בפרנסה שלכם. נקודה נוספת נוגעת לכניסת שבת בזמן אמת שמתרחשת בזמנים שונים במקומות שונים בעולם. כך יוצא שמי שבאמת ירצה למנוע מיהודי באשר הוא מלגלוש לאתר בשבת, יהיה צריך להשביתו במשך למעלה מיומיים – דבר לא הגיוני בעליל.

השבתה חלקית

מה שניתן לעשות בתור פתרון חלקי הוא להשבית את כל התכנים אשר דורשים הרשמה לאתר. אלו התכנים שנמצאים באזור אישי – זו יכולה להיות חנות מקוונת או אפילו תכנים מוגני סיסמה שונים. היתרון הוא שגוגל לא סורק את אותם תכנים ולכן ההיעלמות שלהם בשבת לא תשפיע על הדירוגים של האתר כולו.

סטטוס 503

זהו פתרון של כיבוי האתר והעלאה של הודעה על תחזוקה שוטפת שלו בזמן השבת. אתם יכולים לציין בהודעה את השעה המדויקת בה יחזור האתר לפעילות. זהו פתרון מעט יותר אלגנטי מבחינת גוגל כי הוא מראה שהאתר לא סתם נעלם. מצד שני, גם אתר שיורד באופן זמני כל שבוע יכול להיות בעיה רצינית בקידום.

שכבה עליונה

ניתן לפתור את הבעיה גם על ידי שכבה עליונה אשר קופצת למשתמש ומתריעה על יום השבת ועל כך שהאתר סגור זמנית. זהו למעשה פופ אפ שקופץ בכניסה לאתר. רצוי לא לבצע סגירה הרמטית שלו כי אז גוגל מבין שיש כאן איזושהי בעיה באתר והוא מקטלג אותה כבעיה טכנית. תוכלו לייצר פופ אפ שמבקש בנימוס לא לגלוש עם אפשרות סגירה מאד סמויה שלו. בנוסף, תוכלו להודיע שכל השירותים באתר אינם עובדים: חנות, אזור אישי, תכנים מוגנים ועוד. בקשה כזאת אשר מלווה במועד החזרה של האתר לאוויר תזכה אתכם ברוב המקרים בהבנה ואפילו הערכה מצד הגולשים על כך שאתם דבקים באמונתכם ומבקשים לכבדה.

 

לסיכום, יש לנו דרכים טובות שלא מצריכות ממש כיבוי של האתר שיכול להיות הרסני. זכרו שזהו מקרה מאד מיוחד וגבולי ושאפילו ההלכה לא מחייבת אתכם באופן גורף לכבות את האתר. אתר אינטרנט יושב בשבת על שרתים ואיננו מצריך התערבות יד אדם, כל עוד אין בעיה. במידה וקיימת בעיה כלשהי, אתם תמתינו כמובן עד צאת השבת בכדי לטפל בה ובכך לא תגרמו לחילולה.